środa, 1 sierpnia 2012

Jaki lekarz leczy hemoroidy?

Hemoroidy (inaczej żylaki odbytu) są wstydliwą ale i częstą chorobą. Wiele osób odczuwa wstyd bądź swego rodzaju zakłopotanie, myśląc o wybraniu się do specjalisty. Dość duża jest również niewiedza w społeczeństwie jaki lekarz leczy hemoroidy. Otóż hemoroidy leczy proktolog.

Ze względu, iż schorzenie jest często ukrywane trudno precyzyjnie podać odsetek występowania. Jest on na pewno wysoki. Z badań wynika, iż w USA na hemoroidy cierpi ok 30% obywateli – czyli ponad 70 milionów osób. Do czynników sprzyjających powstawaniu hemoroidów można zaliczyć przede wszystkim siedzący tryb życia, a także otyłość, zaparcia i ciąża.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Ze względu na wstyd chorzy często nawet nie chcą myśleć o wizycie u lekarza. W ten sposób sami sobie pogarszają swoją sytuację, ponieważ im wcześniej podejmie się leczenie tym będzie ono łagodniejsze. Zgłoś się do proktologa jeżeli obserwujesz następujące objawy:

  • Pieczenie i świąd w okolicach odbytu 
  • Krew w stolcu lub/i na papierze toaletowym 
  • Opuchlizna okolic odbytu 
  • Wyczuwalne guzki 

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów? 

Jeżeli masz taką możliwość ogranicz dziennie czas siedzenia na pupie. Zamiast tego zacznij się ruszać i uprawiać sport. Podstawowe znaczenia ma dieta – należy spożywać dużo owoców i pić sporo wody. Jeżeli masz problem z otyłością to koniecznie schudnij. Podczas wizyt w toalecie nie śpiesz się i nie wywieraj zbyt dużego ciśnienia. Nie podnoś zbyt dużych ciężarów, podczas wysiłku wywiera się duży nacisk na żyły odbytu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz