poniedziałek, 14 lipca 2014

Hemoroidy w ciąży - co warto wiedzieć?

Zajście w ciążę to z pewnością jedna z piękniejszych chwil w życiu. Jednak z biologicznego punktu widzenia w organizmie ciężarnej kobiety zachodzi szereg zmian fizjologicznych, które mają wpływ na samopoczucie. Niestety często ciąży towarzyszą hemoroidy, ponieważ ciąża sprzyja ich powstawaniu. Dzieje się tak z powodu rozrastającej się macicy, która uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej krępując odpływ krwi z dolnych części ciała.

Statystyki wskazują, że na hemoroidy w ciąży zapada połowa kobiet. Podstawową przyczyną są zaparcia i nieregularne wypróżnianie się. Hormony u ciężarnych kobiet powodują wolniejszy metabolizm, co skutkuje właśnie żylakami odbytu. Jest też dobra wiadomość: hemoroidy w ciąży mają najczęściej charakter przejściowy.

Jak rozpoznać u siebie hemoroidy?

Na wstępie warto zaznaczyć, że hemoroidy, czyli guzki krwawnicze posiada każdy człowiek. Są to naczynia krwionośne otaczające mięsień zwieracza odbytu. Dopiero w sytuacji kiedy owe guzki nadmiernie się powiększają, mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną.

Jednym z pierwszych objawów hemoroidów jest swędzenie i/lub pieczenie okolic odbytu. Niestety najczęściej symptom ten jest ignorowany. Zlekceważenie go może doprowadzić do dalszego rozwoju schorzenia, czyli stanu zapalnego. Charakteryzuje się on bólem, a nawet krwawieniem podczas wypróżniania się.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Pierwszym krokiem jaki należy poczynić, aby zniwelować uciążliwe objawy hemoroidów jest zmiana diety. Powinno się spożywać dużo błonnika i pić dużo wody. Bogate w błonnik produkty spożywcze to: ciemnie pieczywo, produkty zbożowe, owoce i warzywa.

Ponadto należy zwrócić uwagę na regularne wypróżnianie. Wizyty w toalecie nie powinny być przesadnie długie, ponieważ skutkuje to naciskiem na żyły odbytu, które i tak już są nabrzmiałe.

Dodatkową ulgę przynoszą też nasiadówki w ciepłej wodzie. Często poleca się nasiadówki (czyli po prostu kąpiele) w wywarze z kory dębu. Aby przyniosły one pożądany efekt należy wykonywać je w regularnych odstępach czasu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz