piątek, 26 lipca 2013

Jakie są objawy hemoroidów?

Główne objawy hemoroidów to krwawienie podczas oddawania stolca oraz świąd i pieczenie w okolicach odbytu. Hemoroidy występują zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej części kanału odbytu. Symptomy tego schorzenia zależą właśnie od jego umiejscowienia.

Wiele osób ignoruje pierwsze sygnały świadczące o chorobie lub przypisuje je innym dolegliwościom. Należy podkreślić właśnie, że guzki krwawnicze sprawiają ból dopiero w zaawansowanych stadiach rozwoju.

W pierwszych fazach choroby najczęściej pojawia się świąd i pieczenie. Objaw ten jednak nie jest jednoznacznie wskazujący na hemoroidy. Może na przykład wynikać to z podrażnienia naskórka lub nieodpowiedniej diety (należy używać wygodniej bielizny oraz unikać ostrych potraw).

Uczucie niepełnego wypróżnienia jest kolejnym charakterystycznym symptomem. Osoba cierpiąca na hemoroidy odczuwa ten dyskomfort, ponieważ nabrzmiałe guzki naciskają na ściany śluzówki. W ten sposób powstaje uczucie niepełnego wypróżnienia się. Zjawisko to pojawia się w przypadku hemoroidów wewnętrznych.

Krwawienie należy do bardziej niepokojących objawów. Ślady krwi na papierze toaletowym, bieliźnie lub stolcu świadczą o zaawansowanym stadium choroby. Należy wtedy udać się z wizytą do proktologa. Najczęściej krew jest świeża i ma jasne zabarwienie. Warto zwrócić uwagę, że krwawieniu nie towarzyszy ból. Bezbolesność nie idzie jednak w parze z małym znaczeniem tego symptomu.

Inne objawy to dyskomfort w odbycie i nietrzymanie stolca. Wypadanie guzków krwawniczych należy do ostatnich faz rozwoju choroby. Wiąże się to z niemiłymi odczuciami. Wypadanie hemoroidów przyjęło się oceniać w czterostopniowej skali. W pierwszym stopieniu guzki jeszcze nie wypadają, a w czwartym wypadają i nie wracają na swoje miejsce.

Na koniec chciałbym podkreślić, iż wyżej wymienione poszlaki nie muszą jednoznacznie wskazywać na chorobę hemoroidalną. Wszelkie zmiany w okolicach odbytu mogą ponad to wskazywać na poważniejsze choroby układu pokarmowego (np. rak jelita grubego). Niezwykle ważne jest aby zawczasu zareagować i udać się do lekarza na konsultacje. Wstyd (który właściwie jest zupełnie niepotrzebny) nie może przeważyć nad zdrowiem człowieka. Rezygnując z spotkania z proktologiem, a biorąc sprawy w „swoje ręce” i zacząć leczyć guzki za pomocą maści i innych środków – może się później okazać, że na hemoroidy wcale nie cierpieliśmy.

Znamy objawy. A jakie są przyczyny?

Znając podstawowe objawy choroby hemoroidalnej, warto dowiedzieć się jeszcze jakie są przyczyny jej powstawania. Otóż, jedną z najczęściej podawanych przyczyn hemoroidów są zaparcia. Osoba cierpiąca na zaparcia ma problem z wypróżnieniem się. Masa kałowa zbiera się i wywiera silny nacisk na żyły odbytu. Regularne zaparcia w konsekwencji prowadzą właśnie do powstawania hemoroidów.

Kolejną przyczyną jest nieprawidłowa dieta. Złe odżywianie powoduje zatwardzenia. Dieta pod kątem omawianego schorzenia powinna być obfita w płyny oraz błonnik. Nie wiesz co spożywać w praktyce? Odpowiedź jest prosta: jedz dużo owoców i warzyw oraz pij dużo wody.

Następną przyczyną jest siedzący tryb życia. Niestety taki tryb życia wymuszają na nas dzisiejsze realia. Wiele osób spędza co najmniej kilka godzin dziennie przed komputer w pracy. Na siedząco spędza się również dużo czasu wolnego. Trzeba wiedzieć, że pozycja siedząca nie jest naturalna dla człowieka. Siedząc przez pewien czas po prostu naciskamy na żyły odbytu i w ten sposób tworzymy warunki dla rozwoju hemoroidów.

Pośpiech podczas wizyt w toalecie to przyczyna, która dla wielu zaskoczeniem. Nie powinno się na siłę skracać czasu wypróżnienia. Silne parcie (szczególnie przy zatwardzeniu) powoduje napięcie żył, a stąd już prosta droga do powstania hemoroidów.

0 komentarze:

Prześlij komentarz